استفاده روزانه از همه انواع مواد غذایی سالم
۰
مواد غذایی سالم

با بررسی نیازهای غذایی بدن، پی می بریم که بدن انسان به چهار ماده غذایی مهم نیاز دارد که باید از طریق تغذیه روزانه خود، آنها را تأمین کند. برای این که بدن انسان بتواند به زندگی و فعالیت روزانه خود بپردازد، باید از این چهار نوع مواد مفید و حیاتی تغذیه کند؛ در غیر این صورت، بدن دچار نقص یا کمبود می شود و به راحتی نمی تواند وظایف خود را انجام دهد. این چهار نوع مواد غذایی عبارت اند از:

١. مواد پروتئینی

موادی هستند که بیشتر ساختار بدن انسان را تشکیل می‌دهند و از اسیدهای امینه ساخته شده اند. زنجیره DNA که ناقل صفات ارثی از والدین به فرزندان است، از مواد پروتئینی است. اگر پروتئین به اندازه کافی به بدن ما نرسد، در عمل دچار کمبود شده و دچار بیماری‌های گوناگون خواهیم شد.

مواد غذایی سالم

۲. مواد قندی

یکی از مواد مهم در سبد غذایی روزانه ما انسان‌هاست و ارزش حیاتی بسیاری دارد این مواد وارد سلول ها می‌شود و می‌سوزد و از این طریق انرژی قابل توجهی ایجاد می‌کند و همین امر موجب تحرک و فعالیت در انسان می‌شود. انسان با مصرف قند می‌تواند به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد و امورات خود را بگذراند. بهتر است در غذای روزانه خود از قندهای طبیعی استفاده نماییم تا همیشه سالم و تندرست باشیم.

مواد غذایی سالم

٣. مواد چربی

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رژیم غذایی انسان چربی ها هستند. مهم ترین اثری که چربی ها دارند، این است که روابط بین سلولی را تنظیم می کنند. غشای سلول‌های بدن انسان را چربی‌ها تشکیل می‌دهند. یکی از عوامل اصلی در بدن انسان هورمون‌ها هستند که ماده اصلی آنها را چربی ها تشکیل می‌دهند.

بهترین نوع چربی برای انسان، چربی های گیاهی، از جمله روغن زیتون است؛ زیرا این روغن LDL خون را کاهش می دهد و از انفارکتوس های قلبی و مغزی جلوگیری می کند. روغن زیتون اجازه نمیدهد چربی مضر LDL در عروق انسان رسوب کند. اگر چربی ها به اندازه کافی مصرف نشوند، انسان دچار کمبود خواهد شد و روابط اندام‌ها مختلف می‌شود.

مواد غذایی سالم
۴. ویتامین‌ها

موادی هستند که سوخت و ساز بدن را آسان می‌کند. این مواد بیشتر در میوہ جات و سبزیجات وجود دارند. بنابراین، لازم است به مقدار لازم آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانیم. مصرف نکردن ویتامین ها موجب بیماری‌های گوناگون در انسان می‌شود، مانند کمبود ویتامین C که موجب بیماری اسکوربوت می‌شود یا کمبود ویتامین K که باعث رقیق شدن خون انسان و نهایتا خونریزی می‌شود.

با کمبود ویتامین E غدد جنسی در انسانها تضعیف و غیرفعال می‌شود و تولیدمثل به مخاطره می‌افتد. 

مواد غذایی سالم

هر چهار نوع مواد یادشده را باید در زندگی روزانه خود به مقدار نیاز مصرف کنیم تا از سلامتی برخوردار شویم.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 17 =

0

بالا

X