اصول دم کردن انواع چای
۰
اصول دم کردن انواع چای

چای، نوشیدنی بسیاری از مردم است اما از مرحله دم کردن تا هنگام نوشیدن آن هم مثل هر کار دیگری باید آداب و روش‌هایی خاص را پی گرفت تا به نتیجه‌ای برتر و صحیح تر رسید. لازم به ذکر است؛ برای این که  از طعم و عطر انواع گیاهان دارویی و چای استفاده شود بهتر است همیشه یک نوع چای استفاده نشود بلکه می توان برای هر نوبت یکی از گیاهان دارویی را با چای یا بدون گیاه چای (به مقدار مجاز) مصرف نموده تا تنوع ولذتی جدید در نوشیدنی‌های زمستانی و تابستانی با توجه به طبیعت فرد (گرمی و سردی) ایجاد شود.

دم کردن انواع چای

در تهیه انواع چای‌های گیاهی رعایت برخی نکات ضروری به نظر می‌رسد از جمله:

– بهتر است از ظرف، کتری یا قوری، و حتی فنجان های چینی برای دم کردن یا نوشیدن چای استفاده کنید.

– سرامیک لعاب دار و ظروف شیشه ای نیز در مراتب بعدی مناسب هستند، اما سعی کنید از کتری های آلومینیومی، ظروف مسی یا برنجی استفاده نکنید. این ظروف اگرچه در قدیم استفاده می شده اند، افزون بر آن که مزه، طعم و حتی عطر چای را عوض می کنند، به سبب ایجاد واکنش شیمیایی برای حفظ سلامت مناسب نیستند (به عنوان مثال تانن محلول در چای با آهن موجود در قوری استیل)

– در صورتی که پیش از ریختن چای در قوری یا کتری آن را کمی زیر شیر آب گرم بگیرید تا جداره و محفظه آن اندکی گرم شود، چای بهتر و زودتر دم می آید.

دم کردن انواع چای

اگر می خواهید از خود یا مهمانان‌تان بهتر پذیرایی کنید، یادتان باشد آب سرد در سماور بریزید. احتمالا پیش آمده که بر سطح چای درون استکان یا فنجان خود لکه هایی مثل اثرات چربی ببینید. این لکه ها نشان می دهد آب گرم یا حتی داغ در سماور ریخته شده است. استفاده از آب گرم برای زود جوش آمدن سماور، علاوه بر کاهش کیفیت و مزه، به شکل و ظاهر چای هم لطمه می زند.

بهتر است در هر مرتبه دم کردن چای، آب سماور را عوض کنید. آبی که به مدت طولانی یا چند بار جوشیده طعم و خاصیت چای را کاهش می‌دهد نکته دیگر این که آب هر منطقه کشور دارای املاحی است که با جوشیدن بیشتر می‌شود (مانند نیترات، و غیره)

صاف نکردن چای در میان ما ایرانی‌ها رواج بسیار دارد و از آن دست عادت‌های غلطی به شمار می‌رود که شنیدن اصطلاح «جوشیده» و تشخیص معنا و حتی مزه آن برای نوجوانان و جوانان هم نیازی به توضیح بیشتر ندارد (هرچه چای را دیرتر صاف کنید تانن بیشتری در چای حل می شود و سبب تلخ شدن طعم چای می شود). اکثر مردم عادت دارند هزینه و زمانی را صرف کند تا چایی مناسب و خوش رنگ و عطری دم کنند و مزه‌ی چای تازه دم را همواره حفظ کرده باشید بلافاصله پس از دم کشیدن چای، قوری را از بخار سماور، گرم کن برقی یا شعله دور کنید و چای درون آن را در قوری یا کتری دیگری بریزید تا تفاله یا پوره آن جدا شود.

– برای قوری دوم، روپوش یا پوششی کیسه ای در اندازه و قالب مناسب تهیه کنید تا از سرد شدن سریع چای جلوگیری کند و مدتی بیشتر گرما را در خود نگاه دارد. این چای، دیگر جوشیده و بی‌خاصیت و تا مدتی طولانی تر بدطعم نخواهد شد.

– یکی دیگر از عادت های غلط ما در نوشیدن چای همراهی آن با قند یا شکر است. قند و شکر محلول در چای خواص مفید آن را از بین می برد و در برخی موارد مضراتی هم در پی دارد. بنابر‌این در صورتی که دوست دارید مزه چایتان کمی شیرین شود می توانید از عسل و مقدار کمی نبات استفاده کنید. ولی سعی کنید، کم کم، خودتان را عادت دهید چای را بدون قند بنوشید. بهتر است پس از مدتی قند را کاملا کنار خواهید گذاشته و با مزه‌ی واقعی چای بیشتر کنار بیایید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =

0

بالا

X