گیاهان دارویی از گذشته
0

گیاهان دارویی از گذشته‌های دور تا به امروز در طب سنتی بسیار محبوب و پرکاربرد است. این گیاهان خاصیت درمانی فوق‌العاده‌ای برای دفاع در برابر حشرات، قارچ‌ها و بیماری‌های مختلف دارند. گیاهان دارویی به طور گسترده‌ای در جوامع غیر صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بزرگ‌ترین دلیل آن هم این است که در دسترس و ارزان‌تر از داروهای مدرن هستند. ما در این مطلب قصد داریم از پیدایش گیاهان دارویی، فواید و ویژگی ‌های مهم آن صحبت کنیم.

پیدایش گیاهان دارویی :

گیاهان دارویی از مدت‌ها قبل از وجود داروهای مدرن مورد استفاده قرار می‌گرفتند. گیاهان دارویی و حتی ادویه‌جات آشپزی که امروزه مصرف می‌شوند، از دوران ماقبل تاریخ به عنوان دارو کشف شدند. از ادویه‌ها تا حدی برای مقابله با باکتری‌های فاسد مواد غذایی استفاده می‌شود؛ به ویژه در مناطق گرم و در غذاهای گوشتی که زودتر خراب می‌شوند.

از زمان بسیار قدیم گیاهان دارویی توسط قبایل مختلف جزایر آندامان و نیکوبار و لاکشادویپ برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده میشد. اولین سوابق تاریخی گیاهان مربوط به تمدن سومریان است. در آن تمدن، صدها گیاه دارویی در لوح‌های سفالی و آثار به‌جا مانده ذکر شده است. پاپیروس ایبرز از مصر باستان، بیش از 850 داروی گیاهی را توصیف می‌کند؛ همچنین پزشک یونانی دیوسکوریدس، که در ارتش روم کار می‌کرد، بیش از 1000 دستور‌العمل دارویی با استفاده از بیش از 600 گیاه دارویی در حدود 1500 سال پیش را مطرح کرده است. داروهای کشف شده از گیاهان شامل داروهای رایج آسپرین، دیگوکسین، کینین و حتی تریاک است. سیستم‌های دارویی سنتی نقش اساسی در سیستم مراقبت‌های بهداشتی قبایل بومی داشت. از جزایر آندامان و نیکوبار، در مجموع 536 گونه گیاه دارویی قومی متعلق به 382 جنس و 138 خانواده از آنژیوسپرمها، ژیمنوسپرمها ، پتریدوفیت ها و جلبک ها ثبت شده است. حتی همین گیاهان توسط قبایل مختلف در بیماری‌های مختلف به طرق مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تاثیر درمان گیاه دارویی در جهان :

گیاهان دارویی اساس درمان بیماری‌های مختلف در طب سنتی آفریقا و همچنین انواع دیگر درمان از فرهنگ‌های مختلف جهان بوده است. حدود 80٪ از جمعیت جهان هنوز فقط برای درمان بیماری‌ها به داروهای سنتی یا گیاهی توجه دارند. بسیاری از گیاهان دارویی قوی هنگام استفاده توسط انسان هیچگونه اثر سمی ندارند، در حالی که برخی از آنها برای انسان و حیوانات بسیار سمی هستند و احتمال آسیب دیدن برخی از اعضای بدن را دارند. این امر باعث احتیاط در استفاده از گیاهان دارویی می‌شود که به دلیل در دسترس بودن آسان، مقرون به صرفه بودن و اثربخشی امیدوارکننده، قابل مقایسه با هزینه‌های غالباً بالا و اثرات سو عوامل استاندارد داروهای ترکیبی نیستند. ارزش صادرات جهانی گیاهان دارویی بسیار بالاست؛ سالانه هزاران نوع گیاه با خاصیت دارویی صادر می‌شود که حدود 2.2 میلیارد دلار در سال 2012 تخمین زده شده است. در سال 2017، بازار جهانی بالقوه عصاره‌های گیاهی و داروها چند صد میلیارد دلار تخمین زده شد.

علت استفاده از گیاهان دارویی :

از گیاهان دارویی چه در طب مدرن و چه در طب سنتی به منظور حفظ سلامتی استفاده می‌شود. سازمان غذا و کشاورزی در سال 2002 تخمین زده است که بیش از 50،000 گیاه دارویی در سراسر جهان استفاده می‌شود. متاسفانه گیاهان دارویی هم با تهدیدهای عمومی مانند تغییر آب و هوا و تخریب زیستگاه روبرو هستند و هم با تهدید خاص جمع‌آوری بیش از حد برای تأمین تقاضای بازار.

مردم دنیای امروز علاقه بیشتری به محصولات گیاهی و ارگانیک پیدا کرده  است. افزایش تقاضا برای محصولات گیاه دارویی، علاقه به صنعت داروسازی را در تولید فرمولاسیون‌های مراقبت‌های بهداشتی گیاهی، محصولات آرایشی با پایه گیاهی و مکمل‌های غذایی گیاهی افزایش داده است.

به‌عنوان مثال گیاهان دارویی در آفریقا علاوه بر خدمت به وظایف پزشکی و فرهنگی، از اهمیت اقتصادی نیز برخوردار هستند. بازارهای جهانی و ملی برای گیاهان دارویی در حال رشد بوده و از طریق فروش محصولات گیاه دارویی، دستاوردهای اقتصادی قابل توجهی حاصل شده است. یا سیر یکی دیگر از گیاهن دارویی ست که شناخته شده است. از سیر در همه دنیا برای پخت‌و پز به دلیل دارا بودن بسیاری از خواص دارویی استفاده می‌شود. ترکیبات جدا شده از سیر دارای خواص ضد میکروبی، محافظ قلب، ضد سرطان و ضد التهاب است. این خواص ممکن است در این باور نقش داشته باشد که سیر به کاهش کلسترول و فشار خون کمک می‌کند.

فواید گیاهان دارویی :

گیاهان دارویی ممکن است سه نوع فایده اصلی داشته باشند:

فواید سلامتی برای افرادی که آنها را به‌عنوان دارو مصرف می‌کنند. منافع مالی برای افرادی که آنها را برای فروش، پردازش و توزیع در نظر می‌گیرند و مزایای کل جامعه، مانند فرصت‌های شغلی، درآمد مالیات و نیروی کار سالم‌تر.

گیاهان دارویی و اجزای آنها دارای طیف وسیعی از خواص پیشگیری مفید هستند. آنها اثرات امیدوار کننده زیادی برای مشکلات مختلف سلامتی مانند سرماخوردگی، سرفه، تحریکات گلو، معده، سوء هاضمه و بیماری‌های دستگاه گوارش نشان می‌دهند و همچنین دارای فعالیت‌های محافظتی مثبت مانند اسپاسمولیتیک، آرام‌بخش، ضد ویروس، ضد التهاب، ضدعفونی‌کننده، محافظت کبدی، ضد قند و خون هستند.

گیاهان دارویی به دلیل فعالیت‌های بیولوژیکی دارای ترکیبات طبیعی بسیار با ارزشی هستند. به‌عنوان مثال یکی از گیاهان دارویی در میان بسیاری از گیاهان دارویی در سراسر جهان، گیاه اوریگنوم است که به پونه کوهی نیز معروف است، از این گیاه به دلیل بو و طعم اشتهاآور به‌عنوان ادویه و همچنین گیاه دارویی استفاده می‌کنند. از معروفترین و پرمصرف‌ترین گیاهان دارویی در ایران هم می‌توان به آویشن یا گل گاوزبان اشاره کرد که خاصیت‌های درمانی بسیار زیادی دارند و حتما در مقالات بعدی بیشتر از این ویژگی و خواص توضیح خواهیم داد.

جمع بندی :

در حال حاضر میزان استفاده از گیاهان دارویی در حال افزایش است. محصولات طبیعی حاصل از گیاهان برای معالجه بیماری‌ها ثابت کرده‌اند که طبیعت یک علامت طلایی برای نشان دادن رابطه متقابل انسان و محیط اطراف او دارد. گیاهان دارویی به‌طور سنتی یک عامل درمانی برای درمان بیماری‌های مختلفی مانند حصبه، وبا و سرخک بوده و است. مشخص شده است که برخی از گیاهان دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی، ضد سرطانی، ضد ادرار، ضد التهاب و ضد دیابت هستند پس طبیعی است که امروزه اکثر مردم شناختی از گیاهان دارویی دارند و از آن برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

منابع :

sciencedirect.com

urmc.rochester.edu

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 8 =

0

بالا

X